Regulamin zawodów wspinaczkowych

regulamin zawodów

Regulamin tych zawodów różni się w zależności od organizatora. Najczęstsze przepisy mówią, że każdy wspinacz musi mieć ukończone 18 lat, musi być w stanie przedstawić dowód wieku i nie może mieć nadmiernych schorzeń, które uniemożliwiłyby mu udział w zawodach.

Przepisy dotyczące wspinaczki zmieniły się od momentu powstania tego sportu pod koniec XIX wieku. Nowa era wspinaczki sportowej przyniosła zmiany w przepisach dotyczących tego sportu. Zasady są teraz bardziej rygorystyczne i mniej wybaczające, co utrudnia rywalizację wspinaczy.

Wprowadzenie sal wspinaczkowych i zawodów wspinaczkowych miało również wpływ na sposób rozgrywania wspinaczki wyczynowej.

Jakie są najważniejsze zasady bezpieczeństwa podczas zawodów wspinaczkowych?

Zasady wspinaczki to w większości zdrowy rozsądek. Są jednak pewne zasady, których należy ściśle przestrzegać, aby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom i widzom.
Zawody wspinaczkowe zazwyczaj podlegają tym samym zasadom, ale należy pamiętać, że te zasady mogą się zmieniać w zależności od rodzaju zawodów, w których bierzesz udział.

Najważniejszą zasadą bezpieczeństwa jest upewnienie się, że wiesz, w co się pakujesz, zanim weźmiesz udział w zawodach. Zawody wspinaczkowe odbywają się w formie wyścigu, często z ustaloną trasą lub kursem do pokonania. Zawodnik zaczyna na dole ściany wspinaczkowej i idzie w górę, kończąc albo docierając do określonego miejsca na ścianie, albo dotykając dłonią nad głową. Najszybszy czas i najniższy całkowity wzrost dla wszystkich zawodników jest zwykle używany jako Zwycięzca. Wspinaczka wyczynowa należy do najstarszych rodzajów współzawodnictwa fizycznego.

Sport wyczynowego wspinaczki skałkowej został założony w 2007 roku przez Międzynarodową Federację Wspinaczki Sportowej (IFSC) z Europy i Ameryki Północnej.